Sofiina volba

9. června 2007 v 11:29 | Inkoustová princezna
Slohový útvar- úvaha
Hodnocení- 1

Film "Sofiina volba" je natočen podle stejnojmenné knihy. Vypráví příběh nadějného spisovatele Stinga, který přijede do Brooklynu a doufá, že se mu zde podaří lépe prorazit. V domě, kam se nastěhuje, se seznámí se Sofií a Nathanem. Za nedlouho se s nimi velmi sblíží, přesto se mu zdá něco podivného. Postupně se dozvídá, jaké tajemství tají Nathan a co se Sofii stalo za druhé světové války a právě tohle vysvětlí spoustu nejasností…
I když příběh především líčí osudy mladíka, který se z venkova žene do velkého města, ale nenajde zde v podstatě nic dobrého, hlavním tématem je jistě to, jak je pro matku těžké zvolit, které dítě nechat žít a které poslat na jistou smrt, když není jiné volby.
Podle mého názoru Sofie zvolila více, než logicky. Někteří diváci jí jistě mohli mít za zlé, že raději nezemřela s oběma dětmi, ale já chápu, že vybrala chlapce. Chlapci jsou vždy pokračovateli rodu, proto chápu, že v takovém nátlaku, jaký na ni byl vyvinut, se rozhodla takhle.
Dál mě napadá, proč asi Sofie zůstávala s Nathanem ,který trpěl neovladatelnými výbuchy vzteku a žárlivosti. Možnost, že ho milovala tak strašlivě, že ho nedokázala opustit, samozřejmě připadá v úvahu. Když přijela do Ameriky, on byl ten, kdo se jí zastal a kdo jí pomohl.
Přesto se mi zdá pravděpodobnější, že se Sofie vlastně trestala za to, co udělala svým dětem a celkově za všechno, co ve svém životě udělala špatně. Tím, že po Nathanově boku trpěla se snažila odčinit všechno zlé, co kdy provedla.
Nedávno mi někdo říkal, že nechápe konec. Že nechápe, proč se Sofie a Nathan otrávili, když ona přece mohla žít se Stingem, který ji miloval.
Nikdo kromě autora sice neví, co mezi nimi proběhlo těsně před sebevraždou, protože vše vypráví postava Stinga a ten se o tomhle činu dozvídá až od policie, o dost později, proto se můžeme pouze domýšlet.
Já jsem toho názoru, že Nathan chtěl zemřít, protože miloval Sofii a podvědomě neskutečně litoval svých záchvatů a toho, že kvůli němu tak trpí. Ovšem Sofie, která už se o sebevraždu jednou pokusila, ho kvůli své dobré povaze nenechá samotného odejít na věčnost. A jelikož už v podstatě nemá, proč žít, rozhodne se, že zemřou spolu. Ani jeden nebude víc trpět- ať už pro ztrátu toho druhého, nebo pro pocit viny.
Jak na filmu, tak na knižní předloze je znát propracovanost a k zamyšlení je zde spousta věcí. Snažila jsem se popsat ty, které mohou trápit nejvíce lidí a které mě při sledování snímku v hlavě ´tlačili´ nejvíce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.