Snílci

9. června 2007 v 11:38 | Inkoustová princezna
Režíroval božský Bertolucci, hrají Eva Greenová, Florian Cadiou a Pierre Hancisse.

Tři postavy příběhu se na pozadí studentských nepokojů kolem roku 1968 v Paříži oddávají podobným hrám jako kdysi Marlon Brando a Maria Schneiderová v nejproslulejším Bertolucciho díle. Mezi experimentováním, kam až lze dojít ve svobodném sexu, si dvojice sourozenců a její náhodný host z Ameriky libují v neustálých citacích z kultovních filmů. Ventilují svou zlobu vůči nepřítomným rodičům, jejichž peníze vesele projídají. Film je Bertolucciho nostalgickým ohlédnutím za vlastní minulostí. Na rozdíl od svých tehdejších radikálních postojů, dokáže dnes vidět své hrdiny s ironickým odstupem a něhou.
Na začátek bych se ráda vyjádřila k hereckým výkonům. Pány nekomentuji- čímž nechci říct, že byli dobří, špatní, hrozní, šílení, skvělí nebo tak. Prostě bez komentáře.
Raději bych promluvila o Evě Greenové. "Snílky" jsem viděla až po "Království nebeském", což je pro mě jednoduše jeden z největších propadáků posledních let. A taky až potom, co jsem se dozvěděla, že bude novou bond- girl. Proto jsem jí moc nevěřila.
Jaké bylo mé překvapení, když jsem ji viděla v tomhle filmu?! Nebyla to tupá, i když hezká holka pro Bondovo pobavení. Byla to krásná- a hlavně svůdná, což bylo účelem- nadaná mladá herečka, která byla asi nejšťastnější volbou.
A teď o filmu.
Není tam incest, není tam vražda, není tam tajemno. Je to film o třech mladých lidech, kteří si hrají i nehrají. Tak proč mě tak zaujal?
Bertolucci je sám o sobě známkou kvalit a ani tentokráte nezklamal. Vybral si perfektní dobu a z v podstatě dost ohraného příběhu udělala něco výjimečného.
Moje srdce si ústřední trojka stejně ale získala citováním slavných filmových hlášek nebo předváděním nejznámějších scén a následným trestání se navzájem za špatnou odpověď.
Páni, takhle to vyznívá jako porno. Ale ty, co právě v to doufali, dost zklamu. O sexu to vážně není ani z poloviny filmu. Je tam sice dost milostných scén, ale žádná není bezduchá.
Prozradím Vám, která mě dostala absolutně na kolena.
Mathew a Izabel neuhodnou, co Theo předváděl, proto jim uloží trest- musí se spolu milovat před jeho zraky. Mathewovi, hodnému amíkovy se moc nechce, ale pak je.. no, ani ne donucen ,ani ne přemluven. Prostě to udělá.
Když je po všem, theo přijde k ležící Ize, sáhne jí do rozkroku a ruku má od krve. Ona usedavě pláče, ale usměje se na něj, když jí pohladí po vlasech. A pak si jde dělat vajíčka.
Mathew je z toho na větvi, jelikož předpokládal, že Theo a Iza spolu dávno ´incestnili´.
Jasně, já neumím popisovat, a musí to vypadat, že to je ohromně vtipná scéna.
Ale doporučuji to honem sehnat a strčit do přehrávače. Je to jeden z filmů, u kterých se vyplatí shlédnout je do konce a přemýšlet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.