Legendy z Dogtownu

9. června 2007 v 11:41 | Inkoustová princezna
Režírovala Catherine Hardwicke, hrají Emile Hirsch, Victor Rasuk, John Robinson, Heath Ledger, Niki Reed

Nejdřív se rochnili ve vlnách. Pak ale přidělali na svá prkýnka kolečka a z králů surfingu vyrostla skateboardová elita. Psal se rok 1975, příhodný tak akorát ke spáchání skejťácké revoluce na U-rampách i na každý druhý překážce, která se dá přeskočit, přejet nebo proletět. Říkali si Z-Boys. A co z tohohle machrování měli? To, co by chtěl každej týpek jejich věku, jedno jestli v Horních Počernicích nebo v kalifornských přímořských Benátkách: Zástup polonahých roštěnek, pivko po ránu, k obědu a celou běčku na večer, trochu tý zelený svačinky a hlavně pravou skejťáckou pohodu, u níž se můžete cítit jako pán světa i jako dokonalej playboy pro nejlepší buchty z vaší čtvrti. A tihle chalani to dokázali. Podle Catherine Hardwickeové (Třináctka) si za to zaslouží i film. Tady ho mají i s velkým Heathem Ledgerem.
Leč se mi Civalovo shrnutí děje zdá mírně posměšné, je celkem výstižné.
Už párkrát jsem o tomhle filmu mluvila a sama se dost divím, že jsem se k němu ještě nedostala.
Já vím, že Vám jména ze začátku článku absolutně nic neříkají. Mě taky ne. Dokonce ani nevím, kdo koho hrál, jen tuším, že Emile Hirsch ztvárnil Jaye Adamse. Jo, to je ten nejošklivější s nejdelšími vlasy a podivnou čelenkou.
Tenhle film si moji generaci může získat několika věcmi- za prvé, skvělou hudbou, za druhé, úžasným Jayem a roztomilým Sidem a za třetí úžasnými triky, které tam ti chlapci na prkny s kolečky předvádí.
Musím říct, že když jsem film viděla prvně, odrovnala mě muzika a to umění, čili první a druhý bod. Když jsem si ho sehnala a viděla ho podruhé, opět jsem na konec plakala, ale o něco víc, jelikož tentokrát mě hlavně odrovnal Jay a Sid, čili bod druhý. Jak já byla hotová z toho kluka z přípravky, který jako by Jayovi z oka vypadl? Dokonce jsem pojala myšlenku začít pořádně jezdit… Ale to je trochu mimo.
Kdybyste se mě zeptali "Když pomineš toho prý úžasného Jaye a prý ještě úžasnějšího Sida, ucházející soundtrack a pokusy o jízdu na skateboardu, co se ti na tom tak líbí?", věděla bych, co odpovědět a ne, že ne.
Právě v tomhle filmu je přesně vidět, co se stane s mladými kluky, kteří můžou- a taky mají- všechno, co si zamanou. Je vidět, kdo chtěl jen zdokonalit něco, čím žil a kdo si chtěl hlavně nahrabat. "Legendy" jsou ukázkou toho, co nedávno probírala Mysterie- čím lepší jste a čím víc Vám to lidé připomínají, zapomínáte na staré přátele a věnujete se novým, kteří nejspíš nejsou zase tak moc přátelé, jak si myslíte.
Ano, prohodila jsem hodnocení hereckých výkonů a filmu. Takže něco málo o hercích.
Je fakt, že když jsem si po shlédnutí našla fotky všech třech kluků, dnes už postarších pánů, musela jsem uznat, že tvůrci vybrali skutečně hodně podobné hošany. Jen se mi nechce věřit, že Stacy Peralta je tak dobromyslný a hloupoučký.
Kdo se mi ale hodně líbil byl Heath Ledger. Toho chlápka jsem nikdy neměla ráda, tím spíš mě potom překvapil jeho výkon ve "Zkrocené hoře" (což bylo taky asi jediné dobré na tom filmu).
Přesně ztvárnil to, co si představím pod větami "Člověk, který vám pomohl na výsluní, vy ho odkopli a on Vám to odpustil" a "Rebel, co musel sklonit hlavu, aby se uživil, aby přežil."
Heathe, vynikající výkon. Zahraješ fakt všechno, kámo.
Nejsem si jistá, jestli doporučovat nebo ne. Pro normálního filmového diváka to bude jen průměrná podívaná z celkem standardním příběhem. Pro teenagera, posedlého skatem to zřejmě bude nuda. Nejsem ani jedno z toho a ten film mě uchvátil a dvakrát rozbrečel, což se mi tedy vážně, ale vážně často nestává.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romy Romy | 9. června 2007 v 15:24 | Reagovat

Byli jsme na tom loni se školou v kině a byla jsem asi jediná, kdo tam hltal každý slovo a zíral s otevřenou pusou na každý záběr :)

2 Inkoustová princezna Inkoustová princezna | 9. června 2007 v 18:03 | Reagovat

To jo, Romy, to já to naštěstí viděla až doma, takže se mému zbožnému výrazi nikdo nesmál:D

3 maxo maxo | E-mail | Web | 11. června 2008 v 13:41 | Reagovat

ten film byl dobrej

4 Ceana Ceana | Web | 11. října 2009 v 20:35 | Reagovat

O tomhle filmu všichni mluív, jen já ho ještě něviděla... budu to muset napravit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.