Goyovy přízraky

9. června 2007 v 11:37 | Inkoustová princezna
Natočil Miloš (nebo snad Milos, jak je v titulkách?) Forman, v halvních rolích se Stellanen Skarsgårdem v roli Goyi, Javierem Bardenem v roli úžasného Lorenza a Natalie Portman v roli Inés- a později i Alicii.

Film je zasazen do Španělska roku 1792, kdy se Francisko Goya (Stellan Skarsgård) stává miláčkem národa a nejvýznamnějším domácím malířem, který je na královském dvoře častěji než doma. Příběh krouží kolem Goyi a jeho dospívající múzy Inés (Natalie Portman), která je záštiplným mnichem Lorenzem (Javier Bardem) členem Inkvizice, nařčena z hereze. Scénář Formanova spolupracovníka Jean-Claude Carrièrea zachycuje Goyu nejen během celého jeho tvůrčího zrání, ale zejména na vrcholu tvorby, kdy musí bojovat se spoustou vnitřních démonů. Jak už to u Miloše Formana bývá, nebudeme ochuzeni ani o pikantní kontext. V sousední Francii totiž klokotá revoluce a blíží se doba, kdy jeden francouzský šlechtic vloží svou dlaň mezi třetí a čtvrtou dírku na svém kabátci.

Trailer

Než jsem se dočkala návštěvy kina, četla jsem (raději) jen jednu recenzi. N jejím konci bylo zhruba tohle, cituji: "Kdy už v čechách přestane rozhodovat jméno?"
Rozhodně to byla narážka i na ´Anglického krále´, který nedopadl zrovna dvakrát.
Ale v názvu téhle rubriky je i cosi o tom, že na kritiky já vyloženě kašlu, takže si dovolím nesouhlasit- i kdyby byl Miloš Forman Portugalec, nelituji toho, že jsem zaplatila za shlédnutí tohoto filmu. Vlastně můžu s čistým svědomím říct, že nějakých vyloženě slabých míst si všimnu, až to uvidím celé znovu na DVD.
Lorenzo i jeho hals bbyli dokonale slizcí, Goya byl roztomilý- což jistě býti neměl, ale co nadělám, já ho tak viděla- a Inés dokonale ječela při mučení.
Ano, právě Natalie mě naprosto okouzlila, tohle bych od ní nečekala. Když Inés propustí z vězení, je šílená a právě to je to, co Nat tak bravurně zvládla. Kromě vynikajícího maskování je její posedlost nalezením dcerky dokonalá.
Nesmím opomenout perfektního Lorenza... Co o něm říct? Slizký zrádce? Blázen? Fanatik, milující jednu dívku? Srábek? Ano, to všechno by na něj sedělo- a zároveň na něj nesedí nic. Pro mě je to složitá postava.
A nakonec Goya. Stellana jsem v ničem nikdy neviděla, ale byla to šťastná volba! Na Goyu se perfektně hodí a zvládnul ho skvěle.
Kdybych opakovala do kola skvěle, perfektně, dokonalé, užasně, ta kse omlouvám, ale tak širokou slovní zásobu nemám.
Radši už to ukončím, chcete- li to trochu poetičtěji a ne takhle, z pohledu kritika- amatéra, jehož pohled je totálně neobjektivní, skočte k Mysteria- angel, protože sdílíme podobný názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.