Elizabethtown

9. června 2007 v 11:36 | Inkoustová princezna
Režíroval Cameron Crowe, v hlavních rolích Orlando Bloom a Kirsten Dunst, dále třeba Susan Sarandon.

Hodilo by se stručně popsat děj…
Drew Baylor (Orlando Bloom) se propadl na samotné dno. Z firmy ho vyhodili, protože navrhnul výrobek, který způsobil ohromné ztráty (osmiciferné), jeho přítelkyně mu dala kopačky a... všechno se prostě řítí do pekla. Drew už málem skákal z mostu s tvárnicí na krku, když se dozví, že jeho otec ho při účtování se smrtkou předběhnul. Vrací se tedy do rodného Elizabethtownu v Kentucky a cestou potká letušku Claire (Kirsten Dunst). Rázem je až po uši zamilovaný a vypadá to, že tahle nenápadná blondýnka mu pomůže, aby se vrátil zpátky do pohody, navzdory nadcházejícímu pohřbu a účtování s rodinou, kterou už roky neviděl.
Trailer (A upozorňuji, že to, co tenhle film hlavně kazí, je právě trailer)
Než jsem si film půjčila, četla jsem hodně recenzí, hodně negativních recenzí. A právě to u mě většinou rozhoduje, jestli si film půjčím. Ze zkušenosti vím, že co dostane kolem 60%, bývá nejlepší.
Většina kritiků to brala jako průměrnou podívanou, ale pro mě to je snímek tak šťastný a uklidňující…
Hned zezačátku mě pobavila studie rozdílů mezi prohrou a fiaskem.
Následovala scéna, kdy Drewa vyhodí z práce. Přijde domů, všechen svůj majetek vynosí před dům, na ortoped připevní nůž, který ho při spuštění probodne. V tu chvíli mu volá sestra, že je jejich táta mrtvý. Drew přejde k oknu a s pohledem na tančící bezdomovce, kteří rozebírají vybavení jeho bytu, zavěsí. A takhle to vypadá, když se Vám zhroutí život.
Orlanda jsem nikdy neměla ráda. Legolas mi přišel mírně bezduchý, jeho Paris byl propadák- stejně, jako celá slavná Trója- a stejně tak mi přišlo Království nebeské… Božský Ridley by měl v království nebeském brzy skončit.
Vlastně mě z celého ansáblu lákala nejvíc Susan Sarandon, která se objevila v roli Drewovi matky, a pak jsem se docela těšila na Kirsten Dunst, kterou mám ráda od ´Interview s upírem´a líbila se mi nejvíc ze všech ženských hereček ve ´Smrti pannen´. Nakonec se, coby na svět optimisticky nahlížející, krásná Claire, ukázala býti víc, než vynikající volbou.
A zpět k Orlandovi. Jak sám řekl, konečně role bez meče nebo luku v ruce (případně na zádech). Sedlo mu to skvěle. Ne, vážně, touhle rolí si mě získal, takže ho beru jako herce (a takových moc není).
Leč Elizabethtown nepatří mezi filmy, které mě obyčejně dohánějí k slzám (co si pamatujo, jako malá jsem plakala u prvního dílu Lvího krále, u Willyho a pak už jen u filmů Burtonových), tentokrát jsem oči vlhké měla. Ne, že by mě to dojala, ale ta poslední desetiminutovka, kterou jistý Pan kritik "Já jsem sežral moudrost světa" nazval jako ´podivnou scénu, která se Vás snaží dojmout country popíkem", byla tak úžasná, tak mě a jistě i jiným, kteří přišli o někoho blízkého, vlastní, tak smutná a veselá zároveň.
Ale i tenhle film, který očividně shledávám jedním z těch dokonalých, má záporné místo a tím je romantický konec.
U některých filmů to jinak nejde a nejsem zarputilý odpůrce romantických komedií, ale sem se to konečné shledání, kdy se Claire a drew sejdou na zemědělském veletrhu, tak nějak vetřelo. Claire totiž Drewovi sestavila cestu po spojených státech, na které se ´seznámí sám se sebou´, a právě na jejím závěru se šťastně obejmou. Nesmyslné zakončení filmu o poznávání sebe sama a sblížení se s někým, u koho jsme pochopení už dávno nehledali. Vztah těch dvou byl vlastně spíš jako doplňující kulisa. Ponechat to otevřené by bylo mnohem lepší.
Nebudu doporučovat, sami víte, jaké filmy se Vám líbí a jaké ne. Pro mě je tohle ale jeden z filmů, které nikdy, nikdy nepustím ze svého srdce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.